Przed rozpoczęciem budowy… cz. 2 – budować systemem gospodarczym czy z firmą budowlaną?

Każdy, kto podjął decyzję o budowie własnego domu, musi zastanowić się nad sposobem realizacji wymarzonego projektu. Oczywiście, nas też to nie ominęło… Do wyboru mieliśmy dwa warianty: albo budujemy się systemem tradycyjnym, albo decydujemy się na firmę ogólnobudowlaną.

Wybór pierwszego rozwiązania, czyli budowa tzw. systemem gospodarczym, początkowo wydawał się atrakcyjniejszy. Głównie pod kątem ekonomicznym. Jednocześnie wiadomym było, że decydując się na taki sposób prowadzenia robót budowlanych, będziemy odpowiedzialni za organizację całej inwestycji. Począwszy od załatwiania ekip na każdym etapie budowy, a skończywszy na zapewnieniu materiałów.

Zakładając, że trafilibyśmy za każdym razem na wykwalifikowanych podwykonawców, po których kolejna ekipa nie musiałaby kręcić nosem, że trzeba to i owo poprawić, to zostaje jeszcze kwestia materiałów budowlanych. Na rynku mamy ogromny wybór tego rodzaju surowców. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale co najważniejsze właściwościami. I co za tym idzie ceną.  Nasuwa się jednak pytanie, czy zawsze warto wybierać te droższe materiały i na ile są one lepsze od tańszych odpowiedników? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba mieć choć trochę rozeznania w branży budowlanej. Wtedy staje się jasne, gdzie można, a gdzie nie warto oszczędzać.

Z kolei pewne jest, że decydując się na drugą opcję, czyli wybór jednej firmy ogólnobudowlanej, wiąże się z wyższymi kosztami. Natomiast, daje nam ten komfort, że nie musimy martwić się o żadne sprawy organizacyjne. Takie jak: Jaka ekipa ma teraz zaczynać? Praca jednych się przedłuża, bo pogoda jest kapryśna, czy kolejna ekipa będzie miała dla nas termin za dwa tygodnie, czy wtedy wykonują już inne zlecenie i musimy szukać kogoś innego? Materiały nie dojechały na czas, co ma teraz robić drużyna pana Genia? Za dużo zamówiliśmy materiałów, czy można je zwrócić do hurtowni? Myślę, że takie lub podobne przygody by nas nie ominęły.

Dodatkowo, to co zyskujemy, decydując się na jednego wykonawcę, a dla nas jest to zdecydowanie aspekt kluczowy, to czas. A czas, jak wiadomo, to pieniądz. Taka firma ogólnobudowlana, najczęściej ma swoich podwykonawców, którzy specjalizują się w budowie poszczególnych etapów domu. I tak organizuje ich pracę, aby było jak najmniej przestojów, bo im też zależy na terminowym wykonaniu swojego zadania.

Po przeanalizowaniu zalet i wad obu systemów budowy oraz po uzyskaniu wyceny realizacji naszego projektu przez firmę, która wykonałaby jeden z etapów budowy oraz przez firmę ogólnobudowlaną. Podjęliśmy decyzję, że powierzamy naszą Pięknotkę w fachowe ręce, czyli decydujemy się na drugi wariant prowadzenia budowy. Firma ta wybuduje dom do stanu deweloperskiego. Natomiast wykończenie pozostanie w naszej gestii.

5 odpowiedzi na “Przed rozpoczęciem budowy… cz. 2 – budować systemem gospodarczym czy z firmą budowlaną?”

  1. Witam, jeśli można wiedzieć to ile firma zażyczyła sobie za budowę? My właśnie jesteśmy w trakcie kupowania działki i już niedługo (mam nadzieję) zaczniemy budowę naszych pięknotek <3 Chcemy też tak mniej więcej obliczyć ile wyniesie nas budowa, żeby nie było żadnych niespodzianek.
    Pozdrawiam, będę śledzić Waszą budowę! 🙂

    1. Cześć Pati, nasza ekipa wyceniła budowę do stanu deweloperskiego (zostaje tylko/aż wykończenie) na ok. 2200 zł za m2.

  2. Witam serdecznie, które metry liczone są do wyceny? Czy powierzchnie podłóg, czy pow.zabudowy, czy jeszcze inne? Muszę przyznać, że Wasz blog jest bardzo pomocny. Obecnie otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i zaczynamy szukać wykonacę.

    1. Witajcie, przepraszam, że tak późno odpowiadam. Do wyceny są liczone wszystkie powierzchnie podłóg – użytkowe czy nie, wszystkie się liczą. Jak się wszystko zsumuje to wychodzi chyba 148 m2, ale już nie pamiętam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.