Przed rozpoczęciem budowy… cz. 1 – wymagane dokumenty

Budowa budową, ale aby ją rozpocząć należy skompletować całkiem gruby plik dokumentów. Jest wiele stron internetowych, które opisują dokładnie jakie dokumenty są niezbędne wraz z terminami. My skupimy się tutaj na kilku spostrzeżeniach z naszej drogi do rozpoczęcia budowy.

  1. Jeden z najważniejszych dokumentów na początku naszej przygody (jeśli nie posiadamy przestrzennego planu zagospodarowania terenu) to warunki zabudowy. Warto je określić jeszcze przed zakupem działki – można to zrobić bez posiadania dokumentu własności. U nas trwało to ok. 2-3 miesięcy zanim otrzymaliśmy ostatecznie-ostateczną decyzję. Wydanie warunków jest bezpłatne dla domów jednorodzinnych, a można z nich dowiedzieć się bardzo wiele ciekawych rzeczy np. jaka jest maksymalna szerokość elewacji frontowej, maksymalna wysokość budynku, kiedy przewidziana jest kanalizacja i jak do tego czasu odprowadzać ścieki oraz w jaki sposób odprowadzić wody opadowe. Podczas składania wniosku o wydanie warunków zabudowy możemy także zwiększyć powierzchnię zabudowy (tak nie będąc jeszcze właścicielem!), aby była wystarczająca do postawienia domu zgodnie z wymarzonym projektem. Warto zaznaczyć, że jeśli działka znajduje się na obszarze Natura 2000, w warunkach zabudowy powinien znaleźć się zapis, że nasza inwestycja nie oddziałuje poza granice działki. Kolejna ważna uwaga: pomimo tego, że warunki zabudowy mają pieczątkę i są odpowiednio podpisane, musimy pofatygować się jeszcze raz do urzędu miasta i gminy, aby ten dopisał małą notkę, że decyzja jest ostateczna (to samo dotyczy wniosku o zgłoszenie budowy – „nie wniesiono sprzeciwu” i data)

    Taka jest prawda – przed rozpoczęciem budowy uzbieramy nieprzeciętną kolekcję makulatury
  2. Przy wyborze działki (oprócz standardowego sprawdzenia wpisów w księdze wieczystej) warto upewnić się, czy gestorzy mediów poprowadzą instalacje dokładnie do naszej działki. Opinie te są darmowe i ważne przeważnie 2 lata. Jeśli działka posiada już przyłącze np. prądowe, warto spisać w momencie kupna działki protokół zdawczo-odbiorczy – będzie potrzebny do zawarcia umowy z energetyką.
  3. Nasza działka znajduje się w pobliżu stanowiska archeologicznego, więc dodatkowo musieliśmy rozpocząć badania archeologiczne (!!!). Brzmi poważnie, ale oprócz znalezienia archeologa i ustalenia jego wynagrodzenia , my nic nie musimy załatwiać aż do etapu budowy fundamentów. Przed ich wykopaniem należy bezwzględnie powiadomić archeologa. Jego najważniejsza rola to oprócz prowadzenia papierów dot. badań archeologicznych, wpis w dzienniku budowy. Lepiej o tym nie zapomnieć i być w kontakcie z archeologiem podczas „wykopków”. Koszt archeologa to w naszym przypadku 600 zł.
  4. Na niezbędną papierkologię do załatwienia w urzędach, bankach i sądach najlepiej przeznaczyć min. 6 miesięcy.

Z kompletem dokumentów (ostateczne warunki zabudowy, projekt, mapy do celów projektowych, itp, itd) możemy wykonać adaptację budynku oraz złożyć wniosek o zgłoszenie budowy lub starać się o pozwolenie na budowę. My wybraliśmy zgłoszenie budowy ze względu na mniejszą ilość papierów do zebrania. Później czeka nas jeszcze odbiór dziennika budowy oraz zgłoszenie budowy w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego… i można zaczynać budowę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.